Blog
Co zrobić, gdy nasz pupil złamie ząb?
Wydawać by się mogło, że zęby są na tyle twarde, że nie da się ich złamać. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta doświadczają tego przykrego zdarzenia wskutek różnych urazów i wypadków. Psy najczęściej łamią sobie zęby podczas zabawy, a dokładniej gryzienia twardych przedmiotów. Problem ten dotyczy zarówno starszych czworonogów, jak i szczeniąt. W tym przypadku wiek pupila nie gra znaczącej roli. Zwykle też trudno taką sytuację przewidzieć. Niemniej, kiedy do niej dojdzie, kluczowe znaczenie ma odpowiednia reakcja. Jak zareagować, gdy dojdzie do złamania zęba u psa?
Czy leczenie wad zgryzu u psów jest konieczne?
Wady zgryzu to zaburzenia w obrębie narządu żucia, które dotyczą najczęściej nieprawidłowego ułożenia zębów. Problem ten występuje dość często zarówno u ludzi, jak i zwierząt. W wielu przypadkach nie jest wyłącznie defektem, który wpływa na estetykę uzębienia. Nierzadko obniża komfort życia oraz powoduje dolegliwości bólowe. Bywa też, że utrudnia jedzenie lub całkowicie uniemożliwia wykonywanie prostych czynności podczas zabawy. I choć wady zgryzu u ludzi leczy się w niemalże każdym przypadku, sytuacja wygląda inaczej u zwierząt. Czy wady zgryzu u psów zawsze wymagają leczenia?
Co zrobić, gdy Twój pies rasy brachycefalicznej ma trudności z oddychaniem?
Mops, buldog francuski czy shih tzu to rasy psów, które w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Zalicza się je do tzw. rasy brachycefalicznej, która charakteryzuje się tym, że zwierzęta mają krótki pysk i spłaszczoną trzewioczaszkę. Taka budowa anatomiczna często staje się przyczyną ich problemów zdrowotnych. Psy tej rasy borykają się z syndromem brachycefalicznym, który jest powodem m.in. trudności z oddychaniem. Czym objawia się syndrom BOAS i w jaki sposób się go leczy?
Kiedy niezbędna jest ekstrakcja zębów stałych u kota?
Higiena jamy ustnej u kotów jest równie ważna, jak u ludzi. Zdrowe zęby mają nie tylko duże znaczenie dla komfortu milusińskich, ale także ogólnego stanu ich zdrowia. Regularne wizyty u zwierzęcego stomatologa to przede wszystkim leczenie zachowawcze, którego celem jest zapobieganie rozwojowi chorób zębów i dziąseł np. poprzez usuwanie kamienia nazębnego. Ich zlekceważenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. W takich przypadkach często wdrożenie leczenia bywa już niewystarczające. Wtedy konieczna okazuje się ekstrakcja zębów.
Jak często powinno się przeprowadzać konsultacje stomatologiczne u kotów i psów?
Higiena jamy ustnej psów i kotów ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu ich zdrowia. Tak, jak w przypadku ludzi niezdiagnozowane stany zapalne, mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób uzębienia. Schorzenia jamy ustnej u zwierząt objawiają się nie tylko dyskomfortem w trakcie jedzenia lub zabawy, ale też zwiększają ryzyko zachorowań na choroby współistniejące. Aby temu zapobiec, należy regularnie dbać o zęby pupili. Ważna jest zarówno higiena domowa, jak i profesjonalna opieka stomatologiczna. Jak często kontrolować stan zębów psa lub kota u lekarza weterynarii? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Kiedy niezbędna jest ekstrakcja zębów stałych u psa?
Higiena jamy ustnej ma znaczenie nie tylko w przypadku ludzi, ale i zwierząt. Choroby uzębienia oprócz tego, że powodują dyskomfort w trakcie jedzenia, mogą być przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Z tego powodu nie należy bagatelizować wizyt u weterynarza, który zajmuje się leczeniem stomatologicznym zwierząt. Zęby pupili powinny być regularnie czyszczone, aby nie dopuścić do powstawania kamienia nazębnego. Niekiedy jednak ekstrakcja okazuje się niezbędna. W jakich przypadkach usunięcie zębów u psa jest koniecznością? Sprawdzamy poniżej.
Na czym polega sanacja jamy ustnej u zwierząt domowych?
Sanacja jamy ustnej wykonywana u zwierząt domowych to zabieg stomatologiczny profilaktyczno-leczniczy. Na czym dokładnie on polega, a także kiedy i w jakim celu się go wykonuje? Serdecznie zachęcamy do lektury.